Jednym z najważniejszych aspektów w kontekście prowadzenia biznesu online jest sprawnie działająca i szybko wczytująca się strona WWW. Wolno ładujący się sklep może spowodować znaczny spadek sprzedaży produktów i w konsekwencji upadek biznesu. To właśnie dlatego tak ważny jest częsty audyt strony w celu utrzymania jej w dobrej kondycji. W poniższym artykule opowiemy jak przyspieszyć stronę internetową za pomocą kilku prostych sposobów.
Dlaczego szybka strona jest ważna
Nadal w internecie panuje powszechne przekonanie, że strona internetowa nie powinna ładować się dłużej niż 4-5 sekund. Jednak wg. Google szybka strona to taka, która wczytuje się już w 2,5 sekundy na mobile. Tak, na mobile. Już dziś w przypadku wielu sklepów online większość ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych, a te najczęściej oglądane są właśnie na urządzeniach przenośnych. Dlatego już dziś zwróć uwagę na szybkość ładowania się strony na telefonach.
Narzędzia wymienione w tekście:
- Google Page Speed Insights
- GT Metrix
- Pingdom Website Speed Test
- Google Test My Site
- Tiny PNG
- a3 Lazy Load
- W3 Total Cache
- Autoptimize
Może wydawać się, że 2,5 sekundy to niedużo. Jednak badania Google wskazują, że 53% użytkowników mobile opuszcza stronę ładującą się ponad 3 sekundy. Jeśli strona ładuje się ok. 5 sekund aż 9/10 użytkowników opuszcza stronę jeszcze przed jej wczytaniem. Inne badania Google przeprowadzone w 2017 roku wskazują, że każda sekunda dłuższego ładowania się sklepu online zmniejsza szanse na konwersję o 20%. Możesz sobie wyobrazić, jak bardzo wpływa to na Twój biznes.
Jak sprawdzić szybkość strony
Najprostszym sposobem jest oczywiście załadowanie strony na laptopie, na którym nigdy wcześniej nie była ładowana albo w trybie incognito. Dlaczego właśnie tak? Ponieważ masz 100% pewności, że strona nie jest pobierana zasobów z twojego własnego komputera (aby szybciej ładować strony, przeglądarki wyposażone są w tzw. cache, czyli pamięć podręczną. Wczytując stronę drugi i każdy kolejny raz w dużej mierze korzysta właśnie z tej pamięci podręcznej).
Z pomocą przychodzą nam również onlinowe narzędzia do testowania prędkości ładowania się WWW. Wśród tych najpopularniejszych należy wymienić Google Page Speed Insights, GTMetrix oraz Pingdom Website Speed Test. Pierwszy z nich nie tylko weryfikuje szybkość wczytywania się serwisu, ale również inne parametry takie jak np. zgodność ze standardami Google, dostosowanie do urządzeń mobilnych itd. przez co ocena końcowa jest raczej oceną jakości strony wg. Google niż szybkości jej wczytywania.
Innym ciekawym narzędziem, które pokaże nam, czy nasza strona wczytuje się wystarczająco szybko jest Google Test My Site oceniające szybkość ładowania się na urządzeniach mobilnych.
Każde z tych narzędzi poza generowaniem raportu wskazuje, co warto poprawić w naszej witrynie. Optymalizację warto zacząć właśnie od tych wskazówek.
Ważne: Aby poprawnie weryfikować czy optymalizacja idzie w pożądaną stronę, do testów korzystaj z jednego narzędzia.
Jak przyspieszyć stronę internetową – 5 sposobów
Optymalizacja zasobów
Najczęściej szybkość ładowania strony jest spowodowana bardzo dużymi plikami np. zdjęciami. Dodając obrazy do strony internetowej czy sklepu najczęściej nie zwracamy uwagi, na to ile ważą i jakiej są rozdzielczości. A powinniśmy. Niektóre zdjęcia – te większe i lepszej jakości – mogą ważyć ponad 2 MB. Jeśli dodasz takich plików więcej, strona przybiera na wadze, a co za tym idzie, spowalnia. Zanim dodasz zdjęcia do biblioteki mediów, zmniejsz ich rozmiar (1000px szerokości w zupełności wystarczy) oraz wagę używając dostępnych darmowych narzędzi takich jak TinyPNG. Te dwa zabiegi sprawią, że waga plików zmniejszy się nawet o kilkaset procent. A więc szybkość ładowania się strony również znacznie wzrośnie.
Optymalizacja kodu
Jeśli prowadzisz kampanie online takie jak Google Ads czy Facebook Ads, a do tego korzystasz z systemów map ciepła (np. Hotjar lub Yandex Metrica) to wiesz, że często trzeba dodać naprawdę sporo linijek kodu do strony, żeby wszystkie je wprowadzić. Dlatego lepiej skorzystać z dedykowanego do tego systemu Google Tag Managera, który wszystkie te kody ładuje za pomocą jednego. Zmniejsza to ilość wczytywanych linijek kodu, a co za tym idzie, przyspiesza ładowanie się strony.
Bardzo często po wykonaniu testu za pomocą Google Page Insights dość sporą wartością opóźniającą ładowanie się WWW jest “Wyeliminuj zasoby blokujące renderowanie” bardzo często w tym przypadku będzie niezbędna pomoc WordPress Developera, jednak w niektórych przypadkach pomóc może również wtyczka a3 Lazy Load.
W optymalizacji kodu minifikacji kodu HTML, CSS i JS bardzo często pomagają również dedykowane do tego wtyczki takie jak W3 Total Cache lub Autoptimize.
Rezygnacja ze zbędnych wtyczek i funkcjonalności
Wszystkie wspomniane wtyczki to bardzo proste w konfiguracji komponenty. Niemniej jednak musisz pamiętać, że im więcej rozszerzeń zainstalujesz, tym bardziej obciążasz bazę danych i strona się wczytuje wolniej. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest optymalizacja przeprowadzać stałe w kodzie strony. To pozwoli zachować serwis w bardzo dobrej kondycji przez długi czas.
Dobry hosting i wyższe PHP
Kolejnymi istotnymi elementami usprawniającym szybkość ładowania się sklepu online jest wersja PHP na serwerze oraz sam dobór dostawcy. W większości przypadków standardowym ustawieniem hostingu jest PHP 5.x. Ta wersja PHP może wykonać zaledwie około 80 zapytań na sekundę. Tymczasem już najnowsze wersje PHP 7.x w tym samym czasie potrafią wykonać nawet 230 zapytań. Dla systemów typu WordPress, który w znacznej mierze oparty jest o PHP, to bardzo znaczące. Dlatego wybierając serwer, koniecznie zwróć uwagę na ten parametr. Jednym z dostawców, posiadających bardzo dobre parametry serwerów w tym PHP 7.x w standardzie jest The Camels.
Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki
Jeśli chcesz przyspieszyć swoją stronę WWW dodaj również kilka linijek kodu w pliku htaccess.
## EXPIRES CACHING ##
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"
## EXPIRES CACHING ##
Kod zmienia ustawienia pamięci podręcznej, wydłużając przechowywanie plików serwisu w przeglądarce. Skoro masz już otwarty plik .htacces dodaj do niego również kod kompresji gzip. Metoda ta pozwoli Ci skompresować pliki nawet o 50-70%.
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
Utrzymanie strony w dobrej kondycji
Wiesz już, jak ważne jest utrzymanie sklepu online w dobrej kondycji i jak przyspieszyć stronę internetową. Wiesz też, że dzięki zastosowaniu kilku prostych metod możesz poprawić wydajność witryny. Jednak jeśli już próbowałeś to robić, wiesz również, jak czasochłonne to bywa. Tym bardziej że jednorazowa optymalizacja nie wystarczy, aby strona przez lata pozostawała wydajna.
Prostszym, mniej czasochłonnym i mniej ryzykownym rozwiązaniem jest zlecenie tych działań dla firm takich jak nasza. Wbrew pozorom, nie jest to bardzo kosztowne rozwiązanie, co możesz zobaczyć, sprawdzając naszą ofertę.