fbpx

Jak zaktualizować WordPressa?

aktualizacja wordpress

Aktualizacja WordPress jest ważna, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Dziś zajmiemy się tym jak ją przeprowadzić poprawnie. Bez zbędnego stresu i niechcianych wpadek.

Strona działa poprawnie – czy aktualizacja WordPressa jest konieczna?

W większości przypadków, tak. Aby dowiedzieć się, czy proponowana aktualizacja jest konieczna, musisz zapoznać się ze zmianami, które wprowadza. Zazwyczaj, możesz to zrobić na stronie plugina. Jeśli znajdziesz tam informacje o tym, że wtyczka aktualizuje ustawienia bezpieczeństwa, rozbudowuje lub je łata. Aktualizację wykonaj jak najszybciej to możliwe (wcześniej wykonaj kopię zapasową witryny i bazy danych). Jeśli aktualizacje dotyczą jedynie nowych funkcjonalności, nie są one konieczne.

Aktualizacje zapewniają zatem względne bezpieczeństwo przed atakami hakerów, a jeszcze częściej spamerów zasypujących nasze blogi i maile niechcianymi wiadomościami.

Co warto wiedzieć przed aktualizacją

Dobre praktyki wskazują, by w przypadku małych i nieskomplikowanych stron przed aktualizacją wykonać backup strony i bazy danych. W przypadku dużych najlepiej przeprowadzić ją na wcześniej przygotowanej wersji testowej strony WWW. Takie rozwiązania z pewnością dostarczy twój software house. Dzięki tym zabiegom po ewentualnej awarii szybko przywrócisz serwis do życia i zaplanujesz działania.

Warto też wiedzieć więcej o wersjonowaniu. Zarówno w przypadku wtyczek, jak i silnika CMS aktualizacje mogą być znaczące i niewielkie. Wielkość modyfikacji wtyczki możesz zobaczyć po numerze jej wersji. Jeśli wtyczka ma np. wersję 3.2.7, a Ty chcesz zaktualizować do wersji 3.2.8, to masz spore szanse, że się nic złego nie wydarzy. Tymczasem jeśli przeskok byłby większe np. do wersji 3.4 – liczba zmian może być duża i do aktualizacji należy podejść z głową.

Istotną kwestią jest też fakt, że nie wszystkie wtyczki są ze sobą kompatybilne i jeśli zostaną zainstalowane na jednej instancji WordPressa, mogą działać niepoprawnie. Im więcej obsługiwanych pluginów, tym częstsze aktualizacje i większa możliwość ich niekompatybilności względem siebie.

Jak zaktualizować WordPressa

W przypadku CMS ryzyko wystąpienia problemów jest mniejsze niżeli w przypadku wtyczek. I tak samo warto kierować się zasadą, że im mniejszy przeskok pomiędzy wersjami, tym mniejsze szanse na awarię.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na duże i zapowiadane modyfikacje. W grudniu 2018 roku WordPress wprowadził aktualizację do wersji 5.0 wprowadzające liczne zmiany w bezpieczeństwie i funkcjonalnościach. Konieczna jest zatem ostrożność przy jakichkolwiek aktualizacjach, czy to wtyczek, czy samego silnika. Wtyczki mogą jeszcze nie być kompatybilne z nową wersją, a nasz motyw z nową odsłoną WP.

Do dzisiaj wypuszczono już wersję 5.0.3, która już w jakimś stopniu gwarantuje stabilizację jednak bez backupu oraz wsparcia software housu się nie obejdzie.

Jak zaktualizować komponenty WP?

To proste. Aby zweryfikować stan aktualności naszych komponentów, zaloguj się do kokpitu swojej WWW, a następnie przejdź do zakładki “Aktualizacje”.

Jeśli istnieją nowe wersje wtyczek, motywów czy silnika znajdziesz je tutaj. Jeśli istnieje aktualizacja WordPressa na tej stronie pojawi się sekcja “Dostępna jest nowa wersja WordPressa”, pozostałe znajdują się odpowiednio w sekcji: “Wtyczki”, “Motywy”, “Tłumaczenia”. Po odnalezieniu interesującej nas aktualizacji klikamy „zaktualizuj”. Reszta dzieje się automatycznie.