Bezpieczeństwo, optymalizacja i większe możliwości. To powody, dla których warto zaktualizować PHP. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zrobić to w 4 prostych krokach.
Aktualizacja PHP w 4 krokach
Aby całość pokazać maksymalnie prosto i przejrzyście – proces ten podzieliłem na 4 etapy.
Od czego warto zacząć update PHP na serwerze?
1: Sprawdź kompatybilność z wersją PHP
Początek, bez którego nie warto zaczynać. Aktualizację PHP powinno się rozpocząć od sprawdzenia kompatybilności z Twoją stroną. Zweryfikuj wersję WordPressa, używanego motywu, wtyczek i wszelkich rozszerzeń, z jakich korzystasz.
Informacje co do wymaganej wersji PHP znajdziesz na stronie WordPressa oraz repozytorium wtyczek.
Dzięki temu dowiesz się, do jakiej wersji PHP możesz przejść, bez większego ryzyka błędów. Wybierz wariant, w którym zarówno WP, motyw, jak i wszystkie pluginy będą dostosowane do danej wersji PHP.
Podnoszenie do najnowszej wersji PHP nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku braku dostosowania danej funkcjonalności (np. wtyczki) do nowej wersji PHP, istnieje ryzyko błędu. Nie chcesz w końcu widzieć, jak Twoja strona generuje co chwila error.
2: Wykonaj pełen backup
Święta zasada wszelkich aktualizacji. Nie tylko stron www i aktualizacji PHP, ale także innych rozwiązań, w tym np. wtyczek. Dla pewności wykonaj pełen backup swojego serwisu. Niestety zawsze istnieje ryzyko, że przy podnoszeniu wersji PHP pojawi się błąd, coś przestanie działać lub pojawi się luka w zabezpieczeniach.
Na takie sytuacje warto mieć pod ręką zapis strony, który w razie problemu szybko wgrasz.
3: Wykonaj aktualizację PHP na serwerze
Możesz to zrobić w panelu hostingu. Z reguły znajduje się w ustawieniach ogólnych bądź stricte PHP.
Tak naprawdę wystarczy jedno kliknięcie i całość wykona się automatycznie. Z naszej perspektywy ważniejsze jest uprzednie sprawdzenie integracji oraz wykonanie backupu.
4: Zweryfikuj zmiany i przeprowadź testy
Po przeprowadzonej aktualizacji na odpowiednią wersję PHP zweryfikuj działanie strony.
Przejdź przez najważniejsze zakładki, cały proces konwersji.
Zrób testowe zamówienie/wypełnienie formularza. Lepiej jest samemu znaleźć błąd, niż dowiedzieć się o tym od utraconego klienta.
Jak sprawdzić wersję PHP na swojej witrynie?
Aby sprawdzić wersję PHP na stronie, należy zalogować się do kokpitu administratora w WordPress.
Następnie przejdź w zakładkę Narzędzia > Stan witryny. Po prawej stronie u góry zobaczysz opcję „Informacja” i w pionowej liście wybierz „Serwer”.
W tabelce znajdziesz ważne informacje na temat serwera, w tym właśnie wersję PHP.
Dlaczego aktualizowanie PHP na serwerze jest ważne?
Powodów jest wiele. Z najważniejszych warto wymienić bezpieczeństwo. Stare wersje PHP na serwerze są potencjalnymi lukami bezpieczeństwa. Furtką do Twojej strony dla hakerów. Do tego, jeśli zaniedbasz PHP, uniemożliwi Ci to wiele aktualizacji – np. najnowszą wersję WordPressa.
Zmienić wersję PHP warto także ze względu na osiągi. Nowsze wersje są lepiej zoptymalizowane, co przełoży się między innymi na szybkość ładowania Twojej strony www.
Jak często warto zaktualizować PHP?
Nie ma tu jednej odpowiedzi. Zależy to od Twojej strony, rozszerzeń na niej zawartej, Twoich biznesowych potrzeb i możliwości. W praktyce warto zaktualizować swoją wersję PHP przynajmniej raz na kwartał.
Kluczowe znaczenie PHP dla WordPressa
W dużym skrócie PHP jest formą, w jakiej istnieje nasza strona na serwerze. Gdy przeglądarka generuje zapytanie, pozyskuje z niego informacje, tworząc odpowiednik w HTML – języku, w jakim zostanie wyświetlona nasza strona. Na poziomie serwera jest jednak zapisana jako PHP. Za resztę działań odpowiada interpreter PHP.
Zaopiekujemy się Twoim WordPressem
Skup się na rozwoju biznesu i oddeleguj opiekę nad WordPressem – miej pewność, że posiadasz zawsze najnowszą wersję PHP. Twoja strona nie ma zaległości i jest wolna od wirusów. Sprawdź pakiety już od 349 zł/msc.