Starzenie się jest wpisane w życie każdego człowieka, przedmiotu, produktu, ale również aplikacji takiej jak CMS WordPress. Z tą różnicą, że WordPress znalazł na to lek – są nim aktualizacje. Dlaczego warto je wykonywać?
Co ryzykujesz?
O WordPress oparte jest blisko 60% wszystkich stron posiadających system zarządzania treścią. Istnieją do niego tysiące wtyczek, a tysiące developerów stale pracują nad ich rozwojem i bezpieczeństwem. Innymi słowy, WordPress stale się zmienia i aktualizacje są niezbędne do poprawnego funkcjonowania systemu. Co więcej, są konieczne, by Twoja strona była bezpieczna.
Brak aktualizacji może spowodować utratę całej strony internetowej i co gorsze, danych personalnych Twoich klientów. Ucierpi zapewne również wizerunek profesjonalnej firmy, a w związku z czym również biznes.
Kiedy aktualizować WordPressa?
Oczywiście twórcy najpopularniejszego CMS na świecie dbają o to, by system był odporny na wszelkie ataki. Wprowadzają liczne udoskonalenia, jednym z nich są np. automatyczne aktualizacje. Jednak wiele zależy również od twórców dodatków, administratorów oraz samych użytkowników. Właśnie dlatego częste aktualizacje są konieczne. Głównym powodem jest bezpieczeństwo, ale nie tylko. Warto je przeprowadzić, ponieważ twórcy często rozwijają wtyczki i CMS poprzez wprowadzenie nowych funkcjonalności, przyspieszenie czy usprawnienia.
A więc kiedy aktualizować WordPressa? To zależy, czego dotyczy aktualizacja. Jeśli wśród zmian czy to wtyczki, czy całego systemu znajdują się łatki bezpieczeństwa, aktualizację wykonajmy jak najszybciej. Pozostałe zmiany warto najpierw dobrze przemyśleć.
Wtyczki aktualizujemy, wtedy kiedy uznamy, że nie wprowadzą niepożądanych zmian, zawierają łatki bezpieczeństwa lub pożądane przez nas funkcjonalności. Można to wszystko sprawdzić w dokumentacji technicznej wtyczki lub na jej oficjalnej stronie.
W przypadku dużych aktualizacja WordPressa – jak ta ostatnia do wersji 5.0 – warto poczekać, aż wydawca wypuści 2-3 łatki aktualizujące wykryte luki bezpieczeństwa i błędy.
Zatem im częściej, tym lepiej. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i odpowiednią procedurę.
WordPress – Jak zrobić aktualizację?
Przede wszystkim musisz mieć plan, jak naprawić serwis, kiedy podczas aktualizacji coś pójdzie nie tak. Najlepiej jest mieć wersję testową serwisu, by na niej weryfikować przebieg procesu aktualizacji.
Przed rozpoczęciem koniecznie wykonaj backup strony. To kluczowe, kiedy po aktualizacji środowiska produkcyjnego strona przestanie działać, będziesz mógł szybko i łatwo ją odzyskać.
Pamiętaj, że wyspecjalizowane firmy zazwyczaj wykonują zarówno regularny backup, jak i tworzą wersję testową Twojej strony. Po aktualizacji dokładnie weryfikują, czy wszystko się udało i w razie potrzeby wykonują niezbędne naprawy.
Aktualizację wykonuj, kiedy na stronie jest najmniejszy ruch. Najlepszym do tego czasem są późne wieczory i noce. Warto też wziąć pod uwagę czynniki biznesowe.
Efekty błędnej aktualizacji
Efektem może być niewyświetlająca się lub strona z licznymi błędami. Mogą również pojawić się zbędne linijki kodu lub niektóre funkcje przestaną działać, komunikaty jak ten o treści „aktualnie przeprowadzana jest inna aktualizacja”. Jeśli zrobiłeś backup lub Twoją stroną zajmuje się firma specjalizująca się we wsparciu technicznym WordPress, to nie masz się czego obawiać. Zazwyczaj takie firmy posiadają też monitoring WWW. Jeśli jednak nie, skontaktuj się ze swoim hostingodawcą. Część firm oferujących usługi hostingowe wykonuje regularne backupy stron, jednak nie zawsze przywrócenie strony trwa szybko.